dnes je 8.5.2025

Input:

Účet 558 - Tvorba a zúčtování zákonných opravných položek

5.5.2025, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 26 minut

8.3.2.6.6
Účet 558 – Tvorba a zúčtování zákonných opravných položek

Ing. Blanka Jindrová

Účetní aspekty

Nejčastější položkou aktiv, u které dochází k častému snížení jejich skutečné hodnoty oproti hodnotě účetní, přestavují pohledávky po uplynutí lhůty jejich splatnosti. Jejich skutečná hodnota v takovém případě již nedosahuje jejich původní jmenovité hodnoty, popř. jejich pořizovací ceny (byly-li nabyty postoupením) anebo jsou vysoké náklady na její vymáhání.

Pokud dlužník pohledávku neuhradí, je možné pohledávku:

a) odepsat

účet 546/1 – v případech a za podmínek uvedených v § 24 odst. 2 písm. y) ZDP (např. pohledávky za dlužníkem, u něhož soud zrušil konkurs pro nedostatek majetku, dlužník zemřel a pohledávka je nevymahatelná na jeho dědicích, apod.), účetně, nad rámec ZDP (odpis je daňově uznatelným nákladem),

b) prodat, postoupit jinému subjektu/postupníkovi (účet 546/3 – Postoupení pohledávky),

c) postupně (někdy i jednorázově) snižovat jejich hodnotu pomocí zákonných opravných položek v souladu se zákonem o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů (účet 558) anebo pouze pomocí účetních opravných položek, jejichž tvorba je daňově neuznatelná (účet 559).

Tvorba a zúčtování zákonných opravných položek (dále ZOP) k pohledávkám může být daňově účinným nákladem, pokud účetní jednotka postupuje v souladu se zákonem č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů (ZoR) nebo daňově neúčinným nákladem, pokud účetní jednotka tvoří OP pouze na základě své vlastní vnitřní směrnice (účet 559 – Tvorba a zúčtování účetních opravných položek).

Tvorba opravných položek se účtuje na vrub nákladů a opravná položka se sníží, rozpustí, popřípadě zruší ve prospěch nákladů, pokud se její výše při inventarizaci neprokáže jako opodstatněná. Opravné položky nesmí mít aktivní zůstatek a nelze je tvořit na zvýšení hodnoty majetku.

Vykazování ve výkazu zisku a ztráty

Položka výkazu zisku a ztráty E.3. – Úpravy hodnot pohledávek obsahuje rozdíl mezi konečným a počátečním stavem opravných položek; tato položka může mít i zápornou hodnotu. Účetní jednotky někdy nesprávně účtují opravné položky podle jejich konečného stavu, který vypočetli při účetní závěrce a ne změnu stavu (jako rozdíl mezi konečným a počátečním stavem).

Daňové aspekty

Tvorba ZOP je upravena zákonem č. 593/1992 Sb., zákon o rezervách (ZoR) a současně § 24 odst. 2 písm. i) ZDP vznikem nákladu daňově uznatelného, následné zúčtování (rozpuštění) se účtuje jako zvýšení výsledku hospodaření, tak i základu daně.

Opravné položky umožňují snížit hodnotu pohledávek pouze po dobu přechodnou a jsou nástrojem umožňujícím pouze jejich dočasné řešení, které může předcházet řešení finálnímu (úhradě, postoupení či odpisu pohledávek). Ke zrušení ZOP je nutno přistoupit nejen v okamžiku, kdy pominou důvody, pro něž byly vytvořeny, ale i v okamžiku, kdy pohledávka byla promlčena. Tato povinnost vyplývá z ustanovení § 3 odst. 2 ZoR, kterým je poplatníkům v souvislosti s podáním daňového přiznání uloženo vždy prověřit odůvodněnost tvorby ZOP a jejich skutečný stav porovnat s výší, kterou lze podle téhož zákona uplatnit.

Zákonné opravné položky se rozdělují do několika skupin podle jejich výše k okamžiku vzniku, okamžiku sestavení účetní závěrky a období vzniku:

  • opravné položky k pohledávkám za dlužníky v insolvenčním řízení – § 8 ZoR,

  • opravné položky k nepromlčeným pohledávkám splatným po 31. 12. 1994 – § 8a ZoR a

  • opravné položky k pohledávkám "méně významným" do 30.000 Kč – § 8c ZoR

Podmínky pro tvorbu ZOP

Pro tvorbu ZOP je nutné splnit některé podmínky:

1/ Splatnost pohledávky

K pohledávkám splatným, ale nepromlčeným (§§ 629 až 633 NOZ) lze tvořit ZOP. Podle NOZ je promlčecí doba nyní 3 roky. Je ale nutné mít při tvorbě ZOP k dispozici všechny podklady, nejen fakturu. Vedení společnosti se může někdy rozhodnout a sjednat s odběratelem kratší nebo delší promlčecí dobu (nejkratší je 1 rok a nejdelší je 15 let) nebo pohledávku započíst se závazkem, postoupit, prodat, domluvit si novou delší splatnost....

Problém ale je v tom, že se tyto informace někdy nedostanou k účetnímu nebo k  zaměstnanci, který počítá a tvoří tabulku k OP při účetní závěrce. K pohledávce, ke které byla tvořena opravná položka, je poplatník povinen vést samostatnou evidenci. Tu je možné vést např. v Excelu, v účetním programu nebo jinou vhodnou formou.

Případné promlčení pohledávky po vytvoření ZOP má za následek vznik povinnosti již vytvořenou opravnou položku zrušit.

2/ O jaké pohledávky se musí jednat

ZOP mohou být tvořeny pouze k pohledávkám, o kterých bylo při jejich vzniku účtováno do výnosů a tento výnos nebyl příjmem:

  • osvobozeným od daně z příjmů,

  • nezahrnovaným do základu daně z příjmů,

  • zahrnovaným do samostatného základu daně (podle § 20b ZDP), nebo

  • zahrnovaným do základu daně pro zvláštní sazbu daně (podle § 36 ZDP).

K pohledávkám, které nebyly účtovány do výnosů a zahrnuty do základu daně, nelze tvořit ZOP. Případné promlčení pohledávky po vytvoření ZOP má za následek vznik povinnosti již vytvořenou opravnou položku zrušit.

Opravné položky se tvoří k rozvahové hodnotě pohledávky, tj. k celé výši neuhrazené pohledávky zachycené v účetnictví při jejím vzniku nebo k rozvahové hodnotě pohledávky k datu sestavení účetní závěrky. U plátců DPH půjde o částku vč. DPH. Zároveň musí jít o pohledávky účtované do zdanitelných výnosů. Typicky se jedná o vydané faktury z obchodních vztahů.

Opravné položky lze také tvořit:

  • k pohledávkám, o kterých bylo při jejich vzniku účtováno v souladu s právními předpisy upravujícími účetnictví snížením zaúčtovaných nákladů (např. při jejich přefakturaci) a takto vzniklý příjem nebyl podle zvláštního právního předpisu příjmem osvobozeným od daně z příjmů nebo nezahrnovaným do základu daně z příjmů nebo zahrnovaným do samostatného základu daně z příjmů anebo základu daně pro zvláštní sazbu daně nebo

  • k pohledávkám, které "vznikly" v důsledku oprav minulých období, o kterých bylo účtováno rozvahově (účet 426 – Jiný výsledek hospodaření minulých let) a pro účely zjištění základu daně bylo nutné o celou jejich hodnotu zvýšit výsledek hospodaření (dodatečné přiznání daně DZPO nebo DZFO).

Zvláštní pozornost je nutno věnovat pohledávkám nabytým postoupením, či pohledávkám nabytým vkladem. V případě pohledávek je nutné, aby její první vlastník byl schopen prokázat (i její další případný nabyvatel, který chce k tvorbě ZOP přistoupit), jak byla pohledávka nabyta a její výši.

ZOP nelze tvořit k pohledávkám vzniklým:

  • z titulu cenných papírů a ostatních investičních nástrojů,

  • úvěrů, zápůjček, ručení, záloh,

  • plnění ve prospěch vlastního kapitálu,

  • úhrady ztráty obchodní společnosti,

  • smluvních pokut a úroků z prodlení, poplatků z prodlení, penále a jiných sankcí, které jsou účtovány do výnosů,

  • k pohledávkám nabytým bezúplatně a k souboru pohledávek,

  • jestliže má věřitel k dlužníkovi současně splatné dluhy a neprovede vzájemný zápočet pohledávek.

Tvorba ZOP k pohledávkám nabytým vkladem je upravena § 25 odst. 1 písm. zc) ZDP. Podle tohoto ustanovení nelze tvořit ZOP k pohledávkám nabytým na základě vkladu uskutečněného počínaje 1. 7. 1996. K tvorbě ZOP nejsou způsobilé ani pohledávky nabyté darem či jinou bezúplatnou formou. Při výčtu pohledávek, ke kterým je tvorba ZOP zakázána, pak nelze opomenout ani soubory pohledávek.

3/ Splatnost pohledávky

Podle titulu pohledávky a doby splatnosti pohledávky lze podle ZoR vytvářet ZOP v různé zákonem dané výši.

Kromě obecné povinnosti zrušit vytvořené ZOP (zánik pohledávky, promlčení pohledávky apod.), existují i jiné důvody jejich rozpuštění, vymezené v ZoR samostatně:

Podle ZoR je nutné zrušit (§ 4 odst. 1 ZoR) ZOP vždy, pokud dojde:

  • ke dni ukončení podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti,

  • ke dni přerušení podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, pokud tato činnost není opětovně zahájena (obnovena) do termínu pro podání daňového přiznání za příslušné zdaňovací období, ve kterém došlo k jejímu přerušení,

  • ke dni předcházejícímu den vstupu do likvidace, či

  • ke dni předcházejícímu den účinnosti rozhodnutí o prohlášení konkursu.

ZOP nejsou naopak rušeny při přeměnách obchodních korporací, kdy nástupnická obchodní korporace může v jejich tvorbě pokračovat.

Tvorba a zúčtování ZOP

Č. op.  Operace MD D
1. Tvorba (zvýšení) zákonné ZOP podle § 8a ZoR 558/1 391/1
2. Rozpuštění ZOP po přihlášení pohledávek u soudu §§ 8 a 8a ZoR 391/1 558/1
3. Tvorba zákonné OP u pohledávek přihlášených u soudu +/ 558/2 391/2
4. Tvorba ZOP ve výši 100 % u pohledávek, ke kterým bylo zahájeno insolvenční řízení § 8c ZoR ++/ 558/3 391/3
5. Na základě výsledku insolvenčního řízení byla společnosti přiznána část pohledávky    
a) převod peněz na BÚ 221 311
b) odpis zbývající části pohledávky 546 311
6. Rozpuštění OP po skončení insolvenčního řízení 391/3
391/2
558/3
558/2

+/ § 8 ZoR U pohledávky nabyté postoupením, jejíž rozvahová hodnota bez příslušenství v okamžiku jejího vzniku byla vyšší než 200.000 Kč, se mohou tvořit opravné položky podle odstavce 1 pouze v případě, že bylo ohledně těchto pohledávek zahájeno řízení, jehož se poplatník daně z příjmů řádně účastní a které je

a) rozhodčím řízením,

b) soudním řízením, nebo

c) správním řízením.

++/ ) § 8a a 8c ZoR

b/ rozvahová hodnota pohledávky bez příslušenství v okamžiku jejího vzniku nepřesáhne částku 30.000 Kč,

c) od konce sjednané doby splatnosti pohledávky uplynulo nejméně 12 měsíců, a

d) celková hodnota pohledávek bez příslušenství vzniklých vůči témuž dlužníkovi, u nichž uplatňuje postup podle tohoto ustanovení, nepřesáhne za období, za které se podává daňové přiznání, částku 30.000 Kč.

Zákonné OP k "malým" pohledávkám

A/ Zákonné opravné položky k "malým" pohledávkám

Při tvorbě OP je vhodné začít tzv. "malými" pohledávkami do 30.000 Kč. U nich lze tvořit daňové opravné položky až do výše 100 % rozvahové hodnoty pohledávky bez příslušenství k datu jejího vzniku (ne k datu současné rozvahové hodnoty pohledávky v účetní závěrce).

Podmínky jsou upraveny v § 8c ZoR. K těmto pohledávkám lze tvořit 100% opravnou položku:

  • nejedná se o pohledávku vůči spojené osobě,

  • rozvahová hodnota pohledávky v okamžiku jejího vzniku nepřesáhla částku 30.000 Kč – jedná se o částku evidovanou v účetnictví na účtě 311, tj. u plátců DPH vč. DPH,

  • od doby splatnosti uplynulo nejméně 12 měsíců,

  • celková hodnota pohledávek bez příslušenství (tj. úroků z prodlení) vzniklých vůči témuž dlužníkovi, u nichž uplatňujeme postup podle tohoto ustanovení, nepřesáhne za období, za které se podává daňové přiznání, částku 30.000 Kč,

  • k pohledávce není již vytvořena daňová opravná položka podle jiného ustanovení ZoR.

Příklad

Poplatník má ve svém účetnictví k 31. 12. 2024 tyto pohledávky za vystavené faktury. Všechny pohledávky jsou více než 12 měsíců po splatnosti a splňují i další podmínky pro tvorbu zákonné opravné položky.

  1. K pohledávce 50.000 Kč v období jejího vzniku za společností A bylo v roce 2024 uhrazeno 30.000 Kč, zbývá 20.000 Kč.
  2. Pohledávka 30.000 Kč v době jejího vzniku za dlužníkem B.
  3. Pohledávka 20.000 Kč v období jejího vzniku za dlužníkem C.

Řešení:

1/ K pohledávce a) nelze tvořit opravnou položku podle § 8c ZoR. V okamžiku vzniku měla vyšší hodnotu než 30.000 Kč. I když zůstatek pohledávky na účtě 311 v účetnictví činí pouze 20.000 Kč, rozhoduje výše pohledávky v okamžiku jejího vzniku.

K této pohledávce ale můžeme vytvořit opravnou položku podle § 8a ZoR.

2/ K pohledávce b) 30.000 Kč vytvoříme zákonnou opravnou položku ve výši 100 % podle § 8c ZoR – všechny podmínky jsou splněny.

3/ K pohledávce c) 20.000 Kč již nemůžeme v roce 2024 tvořit opravnou položku podle § 8c ZoR, i když je pohledávka jako taková do 30.000 Kč, ale úhrn pohledávek u téhož dlužníka, společnosti C, totiž přesáhl limit 30.000 Kč. K této pohledávce bychom mohli tvořit v roce 2024 opravnou položku podle § 8a ZoR – v závislosti na tom, jak dlouho bude po splatnosti. Ale bude výhodnější, když v roce 2024 k této pohledávce opravnou položku vytvářet nebudeme a vytvoříme ji až v roce 2025, a to ve výši 100 % podle § 8c ZoR.

Příklad

Účetní jednotka má 4 pohledávky za společností AA (nejedná se o spojené osoby) v částce 160.000 Kč. Stav a úhrady pohledávek viz Tabulka níže.

Za společností BB má také v částce 90.000 Kč (také se nejedná o spojené osoby a uplynulo 12 měsíců) a současně má k společnosti BB závazky v částce 30.000 Kč.

Pohledávky za společností AA

  Vznik Hodnota Uhrazeno 31. 12. 2014
1. pohledávka 20. 9. 2023 70.000 40.000 30.000
2. pohledávka 15. 11. 2023 20.000 0 20.000
3. pohledávka 7. 12. 2023 30.000 0 30.000
4. pohledávka 14. 12. 2024 40.000 10.000 30.000
Celkem   160.000 50.000 110.000

Nelze vytvářet ZOP podle § 8c ZoR k 1. a 4. pohledávce, protože jejich rozvahová hodnota v době vzniku byla vyšší než 30.000 Kč.

K 2. a 3. pohledávce nelze ZOP vytvářet, protože celkově pohledávky vůči 1 dlužníkovi AA přesáhly limit 30.000 Kč. Lze tedy vytvořit ZOP jen podle § 8a ZoR.

Pohledávky za společností BB

  Vznik Hodnota Uhrazeno 31. 12. 2014
1. pohledávka 10. 9. 2023 30.000 20.000 10.000
2. pohledávka 5. 11. 2023 20.000 0 20.000
3. pohledávka 17. 12. 2023 30.000 0 30.000
4. pohledávka 20. 12. 2024 40.000 10.000 30.000
Celkem   120.000 30.000 90.000

K pohledávkám č. 1 až 3 by bylo možné vytvářet ZOP podle § 8c ZoR, ale nejdříve musí být proveden zápočet se závazky. Pokud započteme např. pohledávku č. 1 a 2 proti 40.000 Kč dluhu vůči stejnému odběrateli, zbyde již jen pohledávka v částce 10.000 Kč. Je jedno zda se jedná o pohledávku č. 1 nebo č. 2, protože obě pohledávky byly při svém vzniku nižší než 30.000 Kč. Ale pohledávky jsou vůči 1 dlužníkovi, tj. včetně pohledávky č. 4. Lze ale tvořit ZOP podle § 8a ZoR.

K pohledávce č. 4 nelze tvořit ZOP podle § 8c ZoR, protože přesáhla při svém vzniku částku 30.000 Kč, ale můžeme vytvořit ZOP také podle § 8a ZoR.

OP k ostatním pohledávkám podle § 8a ZoR

B/ Opravné položky k ostatním pohledávkám podle § 8a ZoR

V případě, že nelze vytvářet ZOP podle § 8 a § 8c ZoR, postupujeme podle § 8a ZoR. Podle tohoto paragrafu se tvoří ZOP podle doby splatnosti:

a) 18 měsíců – opravná položka až do výše 50 % neuhrazené rozvahové hodnoty pohledávky k datu sestavení účetní závěrky,

b) 30 měsíců – opravná položka až do výše 100 % neuhrazené rozvahové hodnoty pohledávky k datu sestavení účetní závěrky,

V případě, že jde o pohledávku nabytou postoupením, jejíž rozvahová hodnota bez příslušenství v okamžiku jejího vzniku byla vyšší než 200.000 Kč, je možné tvořit ZOP pouze v případě, že bylo ohledně těchto pohledávek zahájeno řízení, jehož se poplatník daně z příjmů řádně účastní a které je rozhodčím řízením, soudním řízením, nebo správním řízením.

Opravné položky podle § 8a ZoR nelze tvořit k pohledávkám:

  • odepsaným,

  • za členy obchodní korporace za upsaný vlastní kapitál,

  • mezi spojenými osobami vymezenými v ZDP.

ZOP se musí zrušit v případě, že pominou důvody pro její existenci nebo pokud pohledávka, k níž byla opravná položka vytvořena, se promlčela.

Příklad

Poplatník eviduje ve svém účetnictví tyto nepromlčené pohledávky:

  1. pohledávka A 180.000 Kč, neuhrazená, splatná 30. 11. 2023,
  2. pohledávka B 200.000 Kč, uhrazeno 50.000 Kč, neuhrazená část pohledávky činí 150.000 Kč. Splatná 15. 3. 2022.

Řešení:

1/ Pohledávka a) je k 31. 12. 2024 – 13 měsíců po splatnosti. Za zdaňovací období 2024 není možné vytvořit ZOP podle § 8a ZoR. Ve zdaňovacím období 2025 bude k 31. 12. 2025 pohledávka 25 měsíců po splatnosti (vyšší než 18 měsíců po splatnosti) a bude možné vytvořit ZOP ve výši 50 %, tj. 90.000 Kč.

2/ Pohledávka b) je k 31. 12. 2024 – 31 měsíců po splatnosti. Lze vytvořit 100% daňovou opravnou položku k neuhrazené pohledávce ve výši 150.000 Kč.

OP k pohledávkám za dlužníky v insolvenčním řízení podle § 8 ZoR

C/ Opravné položky k pohledávkám za dlužníky v insolvenčním řízení podle § 8 ZoR

ZOP za dlužníky v insolvenčním řízení, které jsou výdajem (nákladem) na dosažení, zajištění a udržení příjmů, mohou vytvořit poplatníci daně z příjmů, kteří vedou účetnictví, ZOP až do výše rozvahové hodnoty nepromlčených pohledávek přihlášených u soudu od zahájení insolvenčního řízení do konce lhůty stanovené v rozhodnutí soudu o úpadku nebo do konce lhůty podle insolvenčního zákona, spojí-li soud s rozhodnutím o úpadku rozhodnutí o povolení oddlužení, a to v období, za které se podává daňové přiznání a v němž byly přihlášeny.

Byla-li povolena reorganizace, namísto přihlášky pohledávky postačí, že dlužník věřitelovu pohledávku správně uvedl v seznamu svých dluhů podle zákona č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon). K pohledávkám vyloučeným v § 2 odst. 2 ZoR nebo k pohledávkám vzniklým mezi spojenými osobami vymezenými v ZDP, nelze tvořit ZOP, které jsou výdajem (nákladem) na dosažení, zajištění a udržení příjmů podle tohoto ustanovení.

Opravnou položku ve výši 100 % lze tvořit podle § 8 ZoR u pohledávek přihlášených u soudu, pokud byly přihlášeny v době zahájení insolvenčního řízení do konce lhůty stanovené v rozhodnutí soudu o úpadku nebo do konce lhůty podle insolvenčního zákona.

Tuto opravnou položku je potřeba vytvořit v roce přihlášení pohledávky do insolvenčního řízení. Později již to není možné. Opravnou položku eviduje věřitel ve svém účetnictví celou dobu trvání insolvenčního řízení. Rozpustí ji v okamžiku ukončení insolvenčního řízení.

V případě, že věřitel pohledávku nepřihlásí do insolvenčního řízení nebo nevytvoří opravnou položku v roce přihlášení do insolvence, může k pohledávce vytvořit opravnou položku podle § 8a ZoR při splnění podmínek.

Příklad

Účetní jednotka má pohledávky za společností AA (nejedná se o spojené osoby) v částce 400.000 Kč, které vznikly 31. 5. 2023. První pohledávka je v částce 150.000 Kč, druhá v částce 50.000 Kč a třetí 200.000 Kč (jedná se o částky rozvahové hodnoty k okamžiku vzniku pohledávek).

Tvorba ZOP

   
Č.  Text MD D
1. Vznik pohledávek 400.000 311 602
Rok 2024      
2. Tvorba OP k pohledávkám podle § 8a ZoR – 50 % – u všech pohledávek, protože jejich lhůta splatnosti překročila 18 měsíců      
1. pohledávka 75.000 558/1 391/1
2. pohledávka 25.000 558/2 391/2
3. pohledávka 100.000 558/3 391/3
3. Účetní OP ve zbývající výši 50 %      
1. pohledávka 75.000 559/1 391/1
2. pohledávka 25.000 559/2 391/2
3. pohledávka 100.000 559/3 391/3
Rok 2025      
4. U pohledávky č. 1 bylo zahájeno insolvenční řízení, ale nebyla přihlášena podle § 8 ZoR včas, není možné tvořit ZOP podle tohoto paragrafu, ale je možné tvořit ZOP podle § 8a ZoR až do výše 100 %.      
a) tvorba ZOP u 1. pohledávky po 30 měsících do výše 100 % (50 % již bylo vytvořeno) 75.000 558/1 391/1
b) snížení účetní ÚOP 75.000 391/1 559/1
5. Pohledávka č. 2 – také v insolvenčním řízení – pohledávka byla přihlášena včas, je možné tvořit podle § 8 ZoR až do výše 100 % 50.000    
Nahrávám...
Nahrávám...